Filipiny

Filipiny to państwo położone w południowo-wschodniej Azji liczące 92 mln ludności. Terytorium kraju składa się z 7107 wysp stanowiącym archipelag Oceanu Spokojnego, gdzie panuje klimat tropikalny. Stąd często ten kraj nawiedzają tajfuny i tropikalne deszcze. Panuje nędza zwłaszcza na obszarach wiejskich i na peryferiach wielkich miast. Najtrudniejsza sytuacja społeczna i religijna panuje na wyspie Mindanao, gdzie od lat muzułmanie atakują chrześcijan; dochodzi także do porwań i zabójstw.
Pomimo tego, że Filipiny są krajem katolickim (60%) od 500 lat, w dalszym ciągu liczba kapłanów zwłaszcza w rejonach wiejskich jest niewystarczająca, przez co religijność ludu często jest płytka i zabobonna. Szczególnym autorytetem cieszą się w tym kraju zakony. Miejscowi biskupi oczekują ich wsparcia najbardziej na polu edukacji dzieci i młodzieży, pracy z ubogimi, formacji świeckich oraz w innych formach duszpasterstwa specjalistycznego, m.in. takich jak apostolat Miłosierdzia Bożego i maryjny, który jest tutaj bardzo powszechny, lecz nie dość pogłębiony. Filipiny, z racji swego położenia są strategicznym miejscem dla pre-ewangelizacji i ewangelizacji terenów Azji (Chiny, Wietnam, Korea, itd.).

Marianie na Filipinach.

Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego rozwija się na Filipinach od czasów drugiej wojny światowej. Było to możliwe za sprawą materiałów wydrukowanych przez Księży Marianów w USA, które żołnierze amerykańscy zabierali ze sobą na Daleki Wschód. Od wielu lat biskupi i wierni świeccy prosili, aby marianie przybyli na Filipiny, dla pogłębiania wiary i szerzenia nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Doskonałą okazją stała się beatyfikacja założyciela marianów w 2007 roku. Postanowiono wówczas, że otwarcie misji na Filipinach i w Indiach, stanie się darem wdzięczności marianów za długo oczekiwany dar beatyfikacji. Prowadzony przez Bożą Opatrzność wybór padł na miasto El Salvador, na wyspę Mindanao, gdzie biskup poszukiwał opiekunów powstającego właśnie sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Ok. 100 km od sanktuarium znajdują się rejony zamieszkane przez nękających chrześcijan muzułmanów.
Księża marianie przybyli na Filipiny w 2008 roku i rozpoczęli prace w El Salvador - organizującym się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w stolicy kraju – Manili. Tak jest do dzisiaj. W El Salvador, niedaleko Cagayan de Oro, czciciele Miłosierdzia Bożego wybudowali 17-metrową figurę Jezusa Miłosiernego. Na promieniach wychodzących z Serca Jezusa umocowane są schody, po których pielgrzymi mogą wejść do malutkiej kapliczki znajdującej się w Sercu. Figura przyciąga tłumy Filipińczyków. Trwa budowa kościoła i zaplecza sanktuaryjnego. Miejsce to jest obecnie centrum modlitwy i formacji dla całej wyspy Mindanao liczącej 28 mln ludności. Staje się także miejscem animacji dla ruchu Bożego Miłosierdzia w całym kraju.
W 2012 roku otwarto seminarium mariańskie w Manili, gdzie do kapłaństwa przygotowują się kandydaci z Indii i Filipin.