Pielgrzymka do Francji

z okazji 160. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes

W planie zwiedzanie takich miejsc jak:
Paryż – Lourdes – La Salette – Nevers – Tours – Ars – Paray-Le-Monial – Avignon
 
Termin: 28 maja – 4 czerwca 2018 (8 dni)

Pielgrzymka, na którą zapraszają Księża Marianie, jest związana ze 160. rocznicą objawień maryjnych w Lourdes. 8. dniowy pobyt we Francji umożliwia zetknięcie się z dziedzictwem kulturowym tego kraju ale przede wszystkim umożliwia wiele przeżyć duchowych. Pielgrzymi podążą śladami objawień maryjnych.

Te miejsca pozostaną na długo w pamięci pielgrzymów:
 • Lourdes – Bazylika NMP, Grota Objawień, uczestnictwo w nabożeństwach sanktuaryjnych (procesja ze świecami)
 • Paryż – Kaplica Cudownego Medalika, Katedra de Notre Dame, Bazylika Sacre-Coure, rejs statkiem po Sekwanie
 • La Salette – sanktuarium Madonny
 • Ars – miejsca związane ze św. Janem Vianneyem
 • Nevers – modlitwa przy relikwiach św. Bernadety
 • Paray-le- Monial – miejsce związane z objawieniami św. Małgorzaty Alacoque, Bazylika i Kaplica Objawień
 • Tours – Katedra św. Marcina
 •  Avignon – spacer po papieskim mieście
 •  Blois – zwiedzanie jednego z malowniczych zamków nad Loarą
Dlaczego trzeba nawiedzić  Lourdes?
Lourdes – malowniczo położone miasto we Francji, u stóp Pirenejów. Przyciąga wielu pielgrzymów i turystów, nie z powodu swojego zewnętrznego piękna, lecz jako miejsce objawień Maryi. Istniejące tam Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, zwane sanktuarium chorych, jest miejscem wielu uzdrowień i nawróceń, odzyskania pokoju serca. Zajmuje 51 ha, znajduje się tam 5 kościołów i 3 kaplice. W grocie, 160 lat temu (w 1858 r.) objawiła się Matka Boża dziewczynce Bernadecie; nazwała się Niepokalanym Poczęciem. Maryja prosiła o modlitwę i pokutę za grzeszników by się pojednali z Bogiem i osiągnęli niebo. Obiecała też swoją troskę o każdego, kto z wiarą będzie odwiedzać to miejsce. Każdego roku przybywa tam  ok. 6 mln osób a wiele z nich wraca uleczonych z chorób duszy i ciała (stwierdzono ok. 7 tys. przypadków uzdrowień). Z tego powodu Jan Paweł II wyznaczył dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, czyli 11 lutego,  Światowym Dniem Chorego.
Podczas nawiedzenia sanktuarium w Lourdes pielgrzymi mogą napić się cudownej wody lub się nią obmyć. Woda ta wytrysła na polecenie Matki Bożej, która poleciła Bernadecie, aby wypiła ją ze źródła i obmyła nią twarz. Maryja potem oznajmiła dziewczynce: „Wodę tę trzeba pić jak lek, ale trzeba mieć wiarę!”. Wielu chorych doświadczyło cudownych uzdrowień ze wszelkich możliwych chorób. Często dokonują się one po modlitwie i zawierzeniu się Dziewicy Maryi z Lourdes oraz wypiciu czy obmyciu chorych miejsc swego ciała. Poświęcona woda z Lourdes ma moc oddalania złych duchów, które mogą nękać człowieka i sprowadzać na złe drogi.  
 
Dlaczego należy być w Avignon?
Historia Avignonu nierozerwalnie łączy się z historią papiestwa. To właśnie do Avignonu przenieśli się następcy apostoła Piotra w XIV w. i przez niemal 70 lat tu zapadały kluczowe decyzje odnośnie Kościoła Powszechnego. Dopiero papież Grzegorz XI w 1377 r. postanowił powrócić się do Rzymu. Dzisiaj można podziwiać gotycki pałac apostolski, katedrę, mury obronne i słynny most nad Rodanem.
 
Dlaczego w programie znajduje się Paray-le-Monial?
Bazylika i Kaplica Objawień w Paray-le-Monial to miejsca związane z wyjątkową postacią – francuską zakonnicą i mistyczką św. Małgorzata Maria Alacoque. Podczas pobytu w lokalnym klasztorzew latach 1673-75  św. Małgorzata dostępowała widzeń Jezusa Chrystusa. Pod wpływem tych mistycznych przeżyć Święta stała się żarliwą propagatorką nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego.
 
Po co jedziemy do Ars?
Położona w pobliżu Lyonu miejscowość Ars jest centrum kultu św. Jana Maria Vianneya – patrona wszystkich proboszczów Kościoła katolickiego. Relikwie Świętego eksponowane w szklanym sarkofagu w tutejszej świątyni dostępują kultu od XIX w. Wyniszczony chorobami i ascezą św. Jan zmarł w Ars 4 VIII 1859 r. po 41 latach trudnej posługi kapłańskiej.
 
Jak wygląda opieka duchowa w czasie pielgrzymki?
Każdego dnia uczestnicy biorą udział we Mszy świętej. Istnieje możliwość indywidualnej rozmowy z kapłanem.
 
Czy w czasie pielgrzymki zapewniony jest czas wolny?
Tak, w czasie pielgrzymki przewidziany jest czas wolny, np. na indywidualną modlitwę, zakup pamiątek.

Program pielgrzymki:

1 dzień – poniedziałek, 28 maja
WARSZAWA – PARYŻ – NEVERS
O godz. 5.00 – zbiórka na lotnisku Okęcie; o godz. 6.30 – odlot do Paryża (Francuskie Linie Lotnicze AIR FRANCE); przejazd do Nevers. Nawiedzenie kościoła w Nevers (relikwie św. Bernadety). Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

2 dzień – wtorek, 29 maja
NEVERS – PARAY-LE-MONIAL – ARS – LA SALETTE
Po śniadaniu przejazd do Paray-le-Monial: nawiedzenie bazyliki i Kaplicy Objawień. Przejazd do Ars – zwiedzanie miejsc związanych ze św. Janem Vianneyem. Przejazd do La Salette, zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień – środa, 30 maja
LA SALETTE – AVIGNON
Pobyt w Sanktuarium Madonny w La Salette – Msza św., śniadanie, zwiedzanie Sanktuarium, czas na modlitwę. Przejazd do Avignon – zwiedzanie (m.in. spacer po słynnym moście w Avignonie). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień – czwartek, 31 maja
AVIGNON – CARCASSONNE – LOURDES
Po śniadaniu wyjazd do Lourdes. Po drodze zwiedzanie miasta Carcassonne. Zakwaterowanie, obiadokolacja i pobyt w Sanktuarium w Lourdes. Możliwość uczestnictwa w procesji różańcowej.

5 dzień – piątek, 1 czerwca
LOURDES
Pobyt w Sanktuarium w Lourdes  – Msza św., śniadanie. Zwiedzanie – Bazylika MB Różańcowej, Grota Objawień; dom rodzinny św. Bernadety. Możliwość kąpieli w basenach z wodą z cudownego źródła. Po obiadokolacji możliwość uczestniczenia w procesji różańcowej. Dla chętnych również możliwość uczestniczenia we Mszy św. wieczornej, która odprawiana jest w Grocie Objawień. Nocleg..

6 dzień – sobota, 2 czerwca
LOURDES – TOURS
Po Mszy św. i po śniadaniu przejazd do Tours – zwiedzanie Bazyliki św. Marcina. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Tours.

7 dzień – niedziela, 3 czerwca
TOURS – BLOIS – PARYŻ
Po śniadaniu przejazd do Blois – zwiedzanie jednego z Zamków nad Loarą. Przejazd do Paryża. Rejs statkiem po Sekwanie. Wzgórze Montmartre oraz Bazylika Sacre-Coeur. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w ok. Paryża.

8 dzień – poniedziałek, 4 czerwca
PARYŻ – WARSZAWA 
Po śniadaniu zwiedzanie Paryża – Kaplica Cudownego Medalika, katedra Notre Dame, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny, Plac Zgody, Panteon i Kościół Inwalidów (z zewnątrz). Przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy o godz. 19.20. Przylot na Okęcie o godz. 21.35.

Program obejmuje:
 • przelot samolotem Warszawa – Paryż – Warszawa;
 • przejazd autokarem we Francji (klimatyzacja)
 • noclegi w pokojach 2-, 3-osobowych z łazienkami
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę pilota i opiekę duszpasterską (codzienna Msza św.)
 • przewodników i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • ubezpieczenie
 
Pamiętaj! Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich.

Masz pytania? Czekamy na Twój e-mail i telefon:
 • Tel. 22 833 74 05; 22 651 90 29,
 • e-mail: pielgrzymki@marianie.pl
Propozycje innych pielgrzymek znajdziesz tutaj
 
Zapraszamy!