Pielgrzymka do Rwandy z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim

25 stycznia – 5 lutego 2018 (12 dni)

Kraj tysiąca wzgórz, zwany szwajcarią Afryki

Wypowiedzi uczestników wyjazdu do Rwandy:

 • Nie przypuszczałam, że w Rwandzie jest tak bezpiecznie i pięknie...
 • Byłem na 100 różnych wyjazdach, ale poznanie pracy misjonarzy z bliska i sylwester z nimi spędzony blisko równika był dla mnie doświadczeniem do którego wciąż wracam...Czekam na kolejny pielgrzymkowy wyjazd na misje mariańskie...
 • Spotkanie z afrykańską kulturą, tak diametralnie różną od europejskiej, odwiedziny Afrykańczyków w ich chatach to niezapomniane przeżycie...
 • Modlitwa w miejscu objawień Matki Bożej i spotkanie z Nathalie, której objawiła się Maryja, uzdrowiły mnie wewnętrznie...
Czy w Rwandzie jest bezpiecznie?
Wyjazdy  do tego kraju organizujemy od 2003 roku. Obecnie Rwanda jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Afryki, w którym przez cały rok panuje przyjazny, suchy klimat.
Rwanda jest obecnie krajem bezpiecznym, do którego przyjeżdża wielu turystów z całego świata.

Dlaczego warto wybrać się z Marianami do Rwandy?
Nigdy nie zapomnisz przeżyć, których dostarczy Ci ta pielgrzymka:
 • KIGALI (stolica Rwandy)
 • Sanktuarium Matki Słowa w KIBEHO
 • wizyty w placówkach misyjnych (NYAKINAMA, REMERA RUHONDO, KIBEHO)
 • odwiedziny rodzin rwandyjskich w ich chatach z misjonarzami
 • afrykańskie safari (park AKAGERA)
 • zwiedzanie Parku Wulkanów i oglądanie goryli w ich naturalnym środowisku
 • odpoczynek nad JEZIOREM KIVU
 • wyprawa do dżungli NYUNGWE
 • rejs łodzią po malowniczym jeziorze RUHONDO
 • udział w ceremonii zaślubin w tradycji rwandyjskiej
Jak wygląda opieka duchowa?
Każdy uczestnik ma zapewnioną opiekę duchową. Codziennie odbywa się Msza Święta. Przewodnikami po Rwandzie są misjonarze mariańscy, którzy pełnią posługę kapłańską w tym kraju. W planie pielgrzymki jest modlitwa w sanktuarium w Kibeho, spotkanie z Siostrami od Aniołów w Nayakinamie, spotkanie ze wspólnotą Foyer de Charite i spotkanie z Nathalie, której objawiła się Matka Boża. Każdego dnia uczestnicy pielgrzymki biorą udział we wspólnej modlitwie, mogą indywidualnie porozmawiać z kapłanem. Przewidziane są również dodatkowe spotkania z księdzem i konferencja duchowa. W Kibeho ponadto będzie wyświetlany film na temat przesłania Matki Słowa, o jedynych objawieniach w Afryce uznanych przez Kościół, które miały miejsce właśnie w tym miejscu.
 
Czy przewidziany jest czas wolny?
Tak, czas wolny pielgrzymi mają zapewniony, np. w Kigali – stolicy Rwandy lub Kibeho. W kilku miejscach zaplanowano również możliwość zakupu pamiątek. Pielgrzymi mają czas na odpoczynek, rozmowy, wieczór przy kominku, wypoczynek w ośrodku z widokiem na jeziora i wulkany.
 
Czy w Rwandzie jest męczący upał? 
Zamieszkasz z misjonarzami na terenie położonym ponad 2 tys. metrów n.p.m. Tu nie dokuczają upały. Nie odczujesz negatywnych skutków tropików. Rwanda jest krajem bezpiecznym, a miejsca które odwiedzisz cechuje przyjazdy klimat. Na pielgrzymkę może pojechać osoba starsza lub słabsza. Co więcej, Rwanda leży na tej samej długości geograficznej co Polska, dzięki temu unikniesz zmiany czasu.
 
Jak się przygotować do pielgrzymki? 
Konieczne jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy rwandyjskiej. Dodatkowo należy zadbać o obowiązkowe szczepienia. Wykonujemy formalności związane z pozyskaniem wizy dla naszych pielgrzymów.
 
Kiedy dokładnie odbędzie się pielgrzymka do Rwandy?
Pielgrzymka trwa 12 dni: od 18 lutego do 1 marca 2017. Na trasie znajdują się między innymi: Kigali, Butare, Kibeho, Remera Ruhondo, Nyakinama i Park Wulkanów, sanktuarium w Kibeho z widokiem na góry.
 

Program pielgrzymki:

1 dzień – czwartek, 25 stycznia

WARSZAWA – KIGALI

4.00 – zbiórka na lotnisku w Warszawie – wylot o godz. 6.05; przelot do Rwandy (z przesiadką w Amsterdamie) holenderskimi liniami lotniczymi KLM. Przylot do Kigali o 19.20. Zakwaterowanie w domu pielgrzyma; kolacja i nocleg.

2 dzień – piątek, 26 stycznia

KIGALI – NYAKINAMA – REMERA

Po śniadaniu – wyjazd z Kigali; przejazd do Nyakinamy; po drodze piknik w Nyirangarama; zwiedzanie ośrodka zdrowia prowadzonego przez siostry od Aniołów; przejazd do Remery-Ruhondo – ośrodka rekolekcyjnego Foyer de Charite, położonego w górach na wysokości 2050 m n.p.m.,  z widokiem na jeziora i wulkany, który prowadzą księża marianie; zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

3 dzień – sobota, 27 stycznia

REMERA RUHONDO – (PARK GORYLI) – REMERA

I grupa (Park Wulkanów i oglądanie goryli): 
Godz. 5.15 – śniadanie
Po śniadaniu o godz. 6.00:
•    całodniowa wycieczka do Parku Wulkanów
•    oglądanie jedynych na świecie goryli górskich
Kolacja i nocleg w Remera.

II grupa (dzień modlitwy i odpoczynku):
Po śniadaniu – konferencja duchowa; czas na modlitwę i odpoczynek; możliwość indywidualnej rozmowy z kierownikiem duchowym; obiad; rejs łodzią po malowniczym jeziorze Ruhondo; kolacja i nocleg.

4 dzień – niedziela, 28 stycznia

REMERA – NYAKINAMA – REMERA

Po śniadaniu – wyjazd do Nyakinamy, parafii prowadzonej przez mariańskich misjonarzy. O godz. 10.00 – Msza św. w kościele parafialnym w Nyakinamie. Występ zespołu tanecznego; obiad w parafii; odwiedziny rodzin tubylców w ich domach i osobiste z nimi spotkania. Nawiedzenie katedry w Ruhengeri-Ruhondo. Powrót do Remera na kolację  i nocleg.

5 dzień – poniedziałek, 29 stycznia

REMERA RUHONDO – JEZIORO KIVU – REMERA

Msza św.; śniadanie, a po śniadaniu wyprawa nad niezwykle malownicze jezioro Kivu, odpoczynek (możliwa kąpiel w jeziorze); obiad; przejazd w ok. Ruhengeri – uczestnictwo w ceremonii zaślubin w tradycji rwandyjskiej. Powrót do Remery; Spotkanie ze wspólnotą Foyer de Charite; kolacja i nocleg.

6 dzień – wtorek, 30 stycznia

REMERA – KIGALI

Msza św., śniadanie i wyjazd  do Kigali; zwiedzanie stolicy Rwandy m.in. muzeum –  Mauzoleum pomordowanych w czasie wojny; Katedra; możliwość zakupu pamiątek; zakwaterowanie w domu pielgrzyma, kolacja i nocleg.

7 dzień – środa, 31 stycznia

KIGALI – PARK „AKAGERA”  – KIGALI

O 5.00 wyjazd z Kigali. „Afrykańskie safari” – wyprawa jeepami do Parku Akagera, oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku; piknik. Powrót do Kigali; Msza św., kolacja i nocleg.

8 dzień – czwartek, 1 lutego

KIGALI – BUTARE – KIBEHO

Po śniadaniu wyjazd z Kigali; przejazd do Butare – zwiedzanie Muzeum poświęconego historii i tradycji Rwandy; możliwość zakupu pamiątek; przejazd do ośrodka prowadzonego przez księży marianów w Kibeho – CANY, położonego na wysokości 2000 m n.p.m., z malowniczym widokiem na góry Burundi; zakwaterowanie; obiad; odpoczynek; Msza św.; spotkanie z Nathalie, której objawiła się Matka Boża; kolacja; przesłanie Matki Słowa – film o objawieniach Matki Bożej w Kibeho, jedynych objawieniach w Afryce uznanych przez Kościół; nocleg.

9 dzień – piątek, 2 lutego

KIBEHO – NYUNGWE – KIBEHO   

Po śniadaniu – zwiedzanie sanktuarium Matki Słowa w Kibeho (m.in. Bazylika); Msza św. w kaplicy objawień; odwiedziny w ośrodku dla dzieci niewidomych, prowadzonym przez siostry franciszkanki; obiad; wycieczka do dżungli w NYUNGWE; powrót do „Cany”; kolacja i nocleg.

10 dzień – sobota, 3 lutego

KIBEHO – PLANTACJA HERBATY – KIBEHO

Po śniadaniu zwiedzanie Ośrodka Księży Marianów: szkoły, piekarni; ; wyjazd na plantację herbaty; powrót na obiad i odpoczynek;  o godz. 16.00 – występ afrykańskiego zespołu tanecznego; kolacja i spotkanie z księżmi misjonarzami.

11 dzień – niedziela, 4 lutego

KIBEHO – NYANZA – KIGALI

Godz. 8.30 – śniadanie; czas na pakowanie; godz. 11.00 – Msza św. Obiad i wyjazd do Nyanza – zwiedzanie rezydencji króla Rwandy; przejazd do Kigali; Odlot do Amsterdamu o godz. 20.25.

12 dzień – poniedziałek, 5 lutego

AMSTERDAM – WARSZAWA

Lądowanie w Amsterdamie o godz. 6.00. O 10.05 wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko im. F. Chopina o godz. 12.00.

 

Program obejmuje:

 • przelot samolotem Warszawa – Kigali – Warszawa
 • przejazd klimatyzowanym busem/autokarem w Afryce
 • noclegi w pokojach 2-osobowych
 • pełne wyżywienie: śniadania, obiady i kolacje
 • napoje na cały czas pobytu w Rwandzie
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • opiekę pilota i opiekę duszpasterską (codzienna Msza św.)
 • załatwienie formalności związanych z uzyskaniem wizy rwandyjskiej
 • ubezpieczenie

Dodatkowe koszty:

 • obowiązkowe szczepienia (żółta febra – co najmniej na miesiąc przed wylotem)
 • wiza rwandyjska – 30 USD (płatne na lotnisku po przylocie do Rwandy)
 • wyjazd do Parku Akagera „Afrykańskie Safari” – 140 USD (płatne w Rwandzie)
 • wycieczka do dżungli afrykańskiej NYUNGWE – 70 USD (płatne w Rwandzie)

Opcje:

 • wyjazd do Parku Wulkanów i oglądanie goryli w ich naturalnym środowisku  (płatne do 15 grudnia 2017 r.)

Przewodnik: misjonarz pracujący w Rwandzie
Informacje na temat szczepień: zobacz tutaj
Zapisy i wiecej informacji: zobacz tutaj oraz 22 833 74 05; 22 651 90 29, pielgrzymki@marianie.pl